Friday, January 11, 2019

10 RPH INDIVIDU IBADAT DARJAH 2 (HUKUM AIR)


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 2

NAMA GURU  :
 1) NUR ALIAH NAJIHA BINTI MOHD FUAD
MATA PELAJARAN : IBADAT (DARJAH 2)
KELAS : 2 IBNU SINA
TARIKH : 3 DISEMBER 2018
MASA : 2.30PM-3.30PM
BILANGAN : 20 ORANG
TAJUK : HUKUM DAN BAHAGIAN AIR
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KAEDAH : DEMONSTRASI
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)      MANFAAT AIR KEPADA KEHIDUPAN SEHARIAN
2)      JENIS AIR YANG SAH DIBUAT BERSUCI
3)      AIR ADALAH SALAH SATU NIKMAT BUAT MANUSIA
HASIL PEMBELAJARAN :
 1) MURID DAPAT MENYATAKAN KEPENTINGAN MENJAGA KEBERSIHAN
2) MURID DAPAT MENYATAKAN JENIS-JENIS AIR YANG SAH DIBUAT BERSUCI
3) MURID DAPAT MENYATAKAN BAHAGIAN AIR DAN HUKUMNYA
KEMAHIRAN BERFIKIR : SOAL JAWAB, MERUMUS, MEMBANDING BEZA DAN BERFIKIR
PENERAPAN NILAI : DISIPLIN DAN TOLONG MENOLONG
BAHAN BANTU MENGAJAR : KITAB, KOMPUTER RIBA, LCD, BUKU SKRAP


MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2min)
Bacaan doa belajar
1) Guru meminta murid untuk membaca doa belajar dengan betul dan lancar.
2) Murid-murid membaca doa beserta bimbingan guru
Nilai :
Khusyuk dan patuh
Set induksi
(3min)
(Membawa segelas air)
Guru duduk di atas kerusi dan membaca doa. Kemudian minum segelas air yang dibawa tersebut
1)            Guru menampalkan gambar rajah air di papan putih
2)            Guru menyoal pelajar apa yang murid lihat guru lakonkan sebentar tadi.
3)            Guru menerangkan topik pembelajaran hari ini.
Kemahiran berfikir :
1)Membuat pemerhatian

Nilai :
1)            Patuh
2)            Taat

Strategi pusatkan bahan

BBM :
1)            Segelas air
2)            Gambar rajah air
Langkah 1
(5min)
(Gambar rajah air mutlak)
1)Guru bertanya kepada murid maksud air mutlak
2)Hukum air mutlak
1) Guru menerangkan kepada pelajar mengenai air mutlak
2) Guru membincangkan mengenai air mutlak
Bahan bantu mengajar :
1)            Gambar rajah

Strategi :
Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Langkah 2
(7min)
(Gambar rajah air musyammas)
1) Guru bertanya kepada murid maksud air musyammas
2) Hukum air musyammas
1) Guru menerangkan kepada pelajar mengenai air musyammas
2) Guru membincangkan mengenai air musyammas
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Langkah 3
(5min)
(Gambar rajah air musta’mal)
1)Guru bertanya kepada murid maksud air musta’mal
2) Hukum air musta’mal
1) Guru menerangkan kepada pelajar mengenai air musta’mal
2) Guru membincangkan mengenai air musta’mal
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah

Strategi :Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin, taat
Penilaian
(5min)
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :

1. Air mutlak ialah air yang ____ lagi menyucikan.

2. Air musyammas adalah air yang _____
dalam bekas yang diperbuat daripada besi.

1) Guru membuat aktiviti soal jawab  kepada pelajar

2) Guru bersoal jawab dengan murid menggunakan aktiviti mengisi tempat kosong.
Bahan bantu mengajar :
1) Lembaran kerja

Strategi berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, patuh, taat
Penutup
(3min)
Rumusan isi apa yang dipelajari.
1) Guru membuat rumusan mengenai tajuk air
2) Menyatakan kefahaman murid mengenai topik yang dipelajari.
Kemahiran :
1) Rumusan
2) berdaya saing

Strategi berpusatkan murid dan guru


Catatan refleksi : Kami sangat bersyukur dan berasa sangat berpuas hati dengan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana, ramai pelajar yang menumpukan sepenuh perhatian mereka sebaik sahaja saya ingin memulakan pelajaran. Mereka sangat tertarik untuk belajar membuatkan saya seronok. Namun penambahbaikan pedagogi saya akan perbaiki dari semasa ke semasa.




1 comment: