RANCANGAN PELAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 2
NAMA GURU
:
1) NUR ALIAH
NAJIHA BINTI MOHD FUAD
MATA PELAJARAN : IBADAT
(DARJAH 2)
KELAS : 2 IBNU SINA
TARIKH : 2 DISEMBER
2018
MASA :
2.30PM-3.30PM
BILANGAN : 20 ORANG
TAJUK : QADA’ HAJAT
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KAEDAH : TAYANGAN
VIDEO
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) MEMAHAMI MAKSUD QADA’ HAJAT
2) ADAB-ADAB QADA’ HAJAT
HASIL PEMBELAJARAN :
1) ISTILAH QADA’ HAJAT DAN TUJUAN QADA’ HAJAT
2) MENGETAHUI PERKARA-PERKARA SUNAT, MAKRUH DAN HARAM
KETIKA QADA; HAJAT
KEMAHIRAN BERFIKIR : SOAL JAWAB,
MERUMUS, MEMBANDING BEZA DAN BERFIKIR
PENERAPAN NILAI : DISIPLIN DAN
TOLONG MENOLONG
BAHAN BANTU MENGAJAR :
KITAB, KOMPUTER RIBA, LCD, BUKU SKRAP
MASA/ LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2min)
|
Bacaan doa belajar
|
1) Guru meminta murid untuk membaca doa belajar dengan betul dan
lancar.
2) Murid-murid membaca doa beserta bimbingan guru
|
Nilai :
Khusyuk dan patuh
|
Set induksi
(3min)
|
(Tayangan video kartun masuk ke tandas)
|
1) Guru bertanya apa yang murid faham mengenai video itu.
2)Menjelaskan tajuk yang akan dipelajari pada hari ini.
|
Kemahiran berfikir :
1)Membuat pemerhatian
Nilai :
1) Patuh
2) Taat
Strategi pusatkan bahan
BBM :
1) video
|
Langkah 1
(5min)
|
Pengertian qada’ hajat
|
1)
Guru menerangkan maksud
qada’ hajat dari segi Bahasa dan istilah.
2)
Guru menjelaskan tujuan
hajat.
|
Bahan bantu mengajar :
1) gambar rajah
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Langkah 2
(7min)
|
Adab qada’ hajat
|
1)
Guru menerangkan beberapa
perkara sunat, makruh dan haram bagi oran yang hendak melakukan qada’ hajat.
2)
Guru menjelaskan kepada
murid sebagai orang Islam, hendaklah melakukan perkara-perkara yang sunat dan
menjauhkan perkara-perkara yang dilarang.
|
Bahan bantu mengajar :
1) gambar rajah
Strategi : Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Langkah 3
(5min)
|
Perkara-perkara sunat qada’ hajat
|
1)
Guru meminta murid
bersama-sama membaca di buku teks.
2)
Guru memberi contoh
bagaimana hendak menutup kepala, memakai selipar, mengajar cara membaca doa
sebelum dan selepas ke tandas dan mengingatkan murid agar melangkah masuk ke
tandas dengan kaki kiri dan keluar dengan kaki kanan.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah
Strategi : Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Penilaian
(5min)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1) Menutup kepala ke tandas adalah perkara ____.
2) Masuk ke tandas dengan kaki kiri dan keluar dengan kaki _____.
|
1) Guru membuat aktiviti soal jawab
kepada pelajar
2) Guru bersoal jawab dengan murid menggunakan aktiviti mengisi
tempat kosong.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Lembaran kerja
Strategi berpusatkan murid
Nilai : Berdisiplin, patuh, taat
|
Penutup
(3min)
|
Rumusan isi apa yang dipelajari.
|
1) Guru membuat rumusan mengenai tajuk qada’ hajat.
2) Menyatakan kefahaman murid mengenai topik yang dipelajari.
|
Kemahiran :
1) Rumusan
2) berdaya saing
Strategi berpusatkan murid dan guru
|
Catatan
refleksi : Kami sangat
bersyukur dan berasa sangat berpuas hati dengan pengajaran dan pembelajaran
pada hari ini. Hal ini kerana, ramai pelajar yang menumpukan sepenuh perhatian
mereka sebaik sahaja saya ingin memulakan pelajaran. Mereka sangat tertarik
untuk belajar membuatkan saya seronok. Namun penambahbaikan pedagogi saya akan
perbaiki dari semasa ke semasa.
No comments:
Post a Comment