RANCANGAN PELAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 2
NAMA GURU
:
1) NUR ALIAH
NAJIHA BINTI MOHD FUAD
MATA PELAJARAN : IBADAT
(DARJAH 2)
KELAS : 2 IBNU SINA
TARIKH : 2 DISEMBER
2018
MASA :
2.30PM-3.30PM
BILANGAN : 20 ORANG
TAJUK : ISTINJAK
(BERSUCI SELEPAS QADA’ HAJAT)
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KAEDAH : TUNJUK CARA
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) CARA BERISINJAK DENGAN BETUL
HASIL PEMBELAJARAN :
1) MEMBACA DOA SEBELUM DAN SELEPAS MASUK KE TANDAS
2) JENIS AIR YANG DIGUNAKAN UNTUK BERISTINJAK
KEMAHIRAN BERFIKIR : SOAL JAWAB,
MERUMUS, MEMBANDING BEZA DAN BERFIKIR
PENERAPAN NILAI : DISIPLIN DAN
TOLONG MENOLONG
BAHAN BANTU MENGAJAR :
KITAB, KOMPUTER RIBA, LCD
MASA/ LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2min)
|
Bacaan doa belajar
|
1) Guru meminta murid untuk membaca doa belaajar dengan betul dan
lancar.
2) Murid-murid membaca doa beserta bimbingan guru
|
Nilai :
Khusyuk dan patuh
|
Set induksi
(3min)
|
(Mengeluarkan bahan maujud seperti batu, air, daun kering dan kertas
tisu)
|
1) Guru bertanyakan kepada murid apakah bahan yang dibawa oleh guru?
2) Guru menerangkan apa yang akan dipelajari padda hari ini.
|
Kemahiran berfikir :
1)Membuat pemerhatian
Nilai :
1) Patuh
2) Taat
Strategi pusatkan bahan
BBM :
1) Batu
2) Air
3) Daun kering
4) Kertas tisu
|
Langkah 1
(5min)
|
Istinjak(bersuci selepas qada’ hajat)
|
1) Guru menerangkan maksud istinjak secara khusus.
2) Guru menerangkan hukum beristinjak.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Batu
2) Air
3) Daun kering
4) Kertas tisu
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Langkah 2
(7min)
|
Cara beristinjak yang afdhal
|
1) Guru menjelaskan bagaimana untuk beristinjak dengan lebih
sempurna.
2) Guru memberi contoh bahan yang boleh digunakan bagi beristinjak
|
Bahan bantu mengajar :
1) Batu
2) Air
3) Daun kering
4) Kertas tisu
Strategi : Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Langkah 3
(5min)
|
Adab-adab beristinjak
|
1) Guru membaca adab beristinjak dan murid mengikut bacaan tersebut.
2) Guru menerangkan adab-adab beristinjak.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah
Strategi : Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Penilaian
(5min)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1) Batu ialah ____ beristinjak.
2) Beristinjak ialah membersihkan qubul dan ____ selepas membuang air
besar atau kecil.
|
1) Guru membuat aktiviti soal jawab
kepada pelajar
2) Guru bersoal jawab dengan murid menggunakan aktiviti mengisi
tempat kosong.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Lembaran kerja
Strategi berpusatkan murid
Nilai : Berdisiplin, patuh, taat
|
Penutup
(3min)
|
Rumusan isi apa yang dipelajari.
|
1) Guru membuat rumusan mengenai tajuk istinjak.
2) Menyatakan kefahaman murid mengenai topik yang dipelajari.
|
Kemahiran :
1) Rumusan
2) berdaya saing
Strategi berpusatkan murid dan guru
|
Catatan
refleksi : Kami
sangat bersyukur dan berasa sangat berpuas hati dengan pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana, ramai pelajar yang menumpukan
sepenuh perhatian mereka sebaik sahaja saya ingin memulakan pelajaran. Mereka
sangat tertarik untuk belajar membuatkan saya seronok. Namun penambahbaikan
pedagogi saya akan perbaiki dari semasa ke semasa.
No comments:
Post a Comment