(1) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Nama Guru
|
Siti Nur Solehah binti Adenan.
|
Mata Pelajaran
|
Ibadat darjah 2.
|
Kelas
|
As-Saffat.
|
Tarikh
|
10 Januari 2018.
|
Masa
|
2:30 – 3:30 petang.
|
Bilangan
|
20 orang.
|
Tajuk
|
Air.
|
Kemahiran
|
Berfikir, pemudahcara, komunikasi.
|
Kaedah
|
Kerja kumpulan, pembelajaran masteri,
sumbangsaran.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar dapat mengukur tahap pengetahuan mereka
dengan mengenali air itu sebagai kegunaan harian.
|
Hasil Pembelajaran
|
1) Menyatakan pengertian air dengan
betul.
2) Menyenaraikan tujuh air yang sah
dibuat bersuci.
3) Tuliskan empat hukum dan bahagian
air.
|
Kemahiran Berfikir
|
Soal jawab, merumus, perbandingan.
|
Penerapan Nilai
|
Khusyuk, disiplin, taat,
tolong-menolong.
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Kitab, LCD, komputer riba, gambar-gambar
air.
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti PnP
|
Catatan
|
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
بسم الله الرحمن الرحيم. الله م افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاءن رحمتك ياارحم الراحمين.
|
- Guru meminta murid-murid
membaca doa pelajaran.
- Guru dan murid membaca bersama-sama
doa pelajaran.
|
Nilai :
Khusyuk
|
|
Set Induksi
(5minit)
|
1) Apakah gambar di papan putih itu?
Andaian jawapan :
Air sungai, air salji, air perigi,air hujan,air laut.
2) Tahukah pelajar bahawa air itu boleh dibuat bersuci?
Andaian jawapan :
Boleh.
|
- Guru menampal gambar jenis-jenis air
yang sah dibuat bersuci pada kad manila dan dilekatkan di papan putih.
- Guru mengutarakan beberapa soalan yang
berkaitan di papan putih.
- Pelajar cuba menjawab mengikut
pengetahuan sedia ada pada mereka.
- Guru mengaitkan gambar-gambar dengan
tajuk yang hendak dipelajari hari ini.
|
Kemahiran berfikir :
Sumbangsaran, perbincangan.
Strategik :
Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan.
Pendekatan:
Deduktif
Nilai :
Berani dan bersemangat.
|
|
Langkah 1
(7 minit)
|
Pengertian air :
Air ialah cecair yang berbentuk daripada
dua bahagian hydrogen dan satu bahagian oksigen atau H2O.
|
- Guru menerangkan pengertian air.
- Guru menyuruh pelajar-pelajar
berbincang secara rakan-rakan kelas.
- Guru bertanya apa yang disampaikan
oleh rakan-rakan yang berdiri mengenai pengertian dengan menggunakan bahan
bantu mengajar yang disediakan oleh guru.
- Guru memberikan contoh kepada pelajar.
|
Strategik :
Berpusatkan guru, berpusatkan murid,
berpusatkan bahan, berpusatkan tugasan.
Pendekatan :
Deduktif.
Teknik :
Soal jawab.
Aktiviti :
Berbincang.
Kemahiran :
Murid dapat memahami dengan baik apa
yang guru sampaikan.
Alat bahan mengajar :
Kitab, gambar jenis air, komputer riba.
|
|
Langkah 2
(6minit)
|
Air yang sah dibuat bersuci :
1) air salji.
2) air hujan.
3) air laut.
4) air imbun.
5) air sungai.
6) air mata air.
7) air perigi.
|
- Guru menerangkan tentang jenis-jenis
air satu per satu air yang dibuat bersuci.
- Pelajar mendengar dengan teliti apa
yang diterangkan oleh guru.
- Pelajar memahami apa itu jenis-jenis
air yang boleh dibuat bersuci.
|
Kemahiran :
Murid dapat mengetahui pelbagai jenis
air dan dapat mengenal air dengan betul.
KBKK:
Pengajaran Masteri,pengajaran modul.
Strategik :
Berpusatkan guru, berpusatkan bahan,
berpusatkan murid.
|
|
Langkah 3
(5minit)
|
Latihan :
Warnakan bagi jenis-jenis air yang sah
dibuat bersuci.
|
- pelajar-pelajar dibahagikan kepada dua
kumpulan.
- Pelajar dikehendaki mewarnakan
jenis-jenis dengan betul.
|
KBKK :
Mewarna mengikut warna yang sesuai pada
air yang mereka dapat dalam kumpulan tersebut.
Alat bantu mengajar :
Gambar jenis-jenis air yang kosong,
pensel warna yang disediakan oleh guru.
|
|
Penutup
(3minit)
|
Air merupakan sumber manusia yang perlu
ada kerana air adalah keperluan harian untuk manusia hidup.
|
- Beberapa pelajar diminta untuk
mengulangkan apa yang mereka dapat sepanjang proses PnP ini.
- Guru akan merumus dengan lebih padat
dan ringkas.
|
KBKK :
Merumus isi pembelajaran.
Nilai :
Berkerjasama antara satu sama lain di
dalam kelas.
|
Catatan refleksi : saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini
sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberikan penuh
perhatian sepanjang proses mengajar. Walaupun, ada beberapa masalah teknik
tetapi dapat diatasi dengan segera. Saya sangat berasa berpuas hati. Oleh itu,
saya akan memperbaiki kesalahan saya di masa akan datang.
Ulasan pensyarah guru pemimbing :
Disediakan oleh :
Disahkan oleh :
No comments:
Post a Comment