RANCANGAN PELAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 2
NAMA GURU
:
1) NUR ALIAH
NAJIHA BINTI MOHD FUAD
MATA PELAJARAN : IBADAT
(DARJAH 2)
KELAS : 2 IBNU SINA
TARIKH : 4 DISEMBER 2018
MASA :
2.30PM-3.30PM
BILANGAN : 20 ORANG
TAJUK : NAJIS
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KAEDAH :
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) MAKSUD NAJIS SECARA UMUM
2) CARA BERSIHKAN DIRI DARI NAJIS
HASIL PEMBELAJARAN :
1) MENGETAHUI BAHAGIAN-BAHAGIAN NAJIS
2) CARA MEMBERSIHKAN NAJIS
KEMAHIRAN BERFIKIR : SOAL JAWAB,
MERUMUS, MEMBANDING BEZA DAN BERFIKIR
PENERAPAN NILAI : DISIPLIN DAN
TERTIB
BAHAN BANTU MENGAJAR :
KITAB, KOMPUTER RIBA, LCD, BUKU SKRAP
MASA/ LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2min)
|
Bacaan doa belajar :
Bismillahirrahmanirahim
Allahummaf tah ‘alaina hikmataka wansyur ‘alaina min khozaaa ini
rahmatika yaa arhamarahimin
|
1) Guru meminta murid untuk membaca doa belaajar dengan betul dan
lancar.
2) Murid-murid membaca doa beserta bimbingan guru
|
Nilai :
Khusyuk dan patuh
|
Set induksi
(3min)
|
(Gambar rajah najis)
1) Guru bertanya murid apakah gambar tersebut?
|
(Gambar rajah muntah, khinzir,air kencing bayi, darah )
1)Guru menunjukkan kepada murid gambar-gambar ini.
2) Guru bertanya kepada murid apa yang mereka faham mengenai
gambar-gambar yang telah ditunjukkan itu.
|
Kemahiran berfikir :
1)Membuat pemerhatian
Nilai :
1) Patuh
2) Taat
Strategi pusatkan bahan
BBM :
1) Gambar rajah
|
Langkah 1
(5min)
|
1) Guru menerangkan maksud najis dari segi bahasa dan istilah.
2) Guru menyatakan contoh-contoh benda najis seperti tahi, air kencing, darah, muntah dan arak.
|
1) Guru menunjukkan kepingan kad manila pembahagian najis yang
terbahagi kepada tiga iaitu mughalazah, mutawasitah dan muhaffafah
|
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah
2) Kad manila
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Langkah 2
(7min)
|
(Kad manila yang telah dipotong mengikut jenis najis)
1)mughalazah
2)mutawasitah
3)muhaffafah
Guru mempamerkan kad yang pertama :
mughalazah
|
(Kad mughalazah)
1)Guru menerangkan apakah itu maksud najis mughalazah.
2) Guru memberikan contoh najis mughalazah melalui gambar iaitu
anjing dan khinzir.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah
2) Kad manila
Strategi : Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Langkah 3
(5min)
|
Guru mempamerkan kad yang kedua dan ketiga :
Mutawasitah dan muhaffafah
|
(Kad mutawasitah)
1) Guru menerangkan apakah maksud najis mutawasitah
(Kad muhaffafah)
1) Guru menerangkan apakah maksud najis muhaffafah
2) Guru memberi contoh iaitu air kencing kanak-kanak lelaki yang
belum makan apa-apa selain susu ibunya dan umurnya belum mencapai 2 tahun.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah
2) Kad manila
Strategi : Berpusatkan bahan
Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
|
Penilaian
(5min)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1. Khinzir ialah najis _____
2. Bangkai haiwan adalah najis kecuali ikan dan _____
|
1) Guru membuat aktiviti soal jawab kepada pelajar
2) Guru bersoal jawab dengan murid menggunakan aktiviti mengisi
tempat kosong.
|
Bahan bantu mengajar :
1) Lembaran kerja
Strategi berpusatkan murid
Nilai : Berdisiplin, patuh, taat
|
Penutup
|
Rumusan isi apa yang dipelajari.
|
1) Guru membuat rumusan mengenai tajuk air
2) Menyatakan kefahaman murid mengenai topik yang dipelajari.
|
Kemahiran :
1) Rumusan
2) berdaya saing
Strategi berpusatkan murid dan guru
|
Catatan
refleksi : Kami
sangat bersyukur dan berasa sangat berpuas hati dengan pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana, ramai pelajar yang menumpukan
sepenuh perhatian mereka sebaik sahaja saya ingin memulakan pelajaran. Mereka
sangat tertarik untuk belajar membuatkan saya seronok. Namun penambahbaikan
pedagogi saya akan perbaiki dari semasa ke semasa.
No comments:
Post a Comment