(2) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Nama Guru
|
Siti Nur Solehah binti Adenan.
|
Mata Pelajaran
|
Ibadat darjah 2.
|
Kelas
|
As-Saffat.
|
Tarikh
|
2 Februari 2018.
|
Masa
|
2:30 – 3:30 petang.
|
Bilangan
|
20 orang.
|
Tajuk
|
Najis.
|
Kemahiran
|
Teknologi dan komunikasi, berfikir.
|
Kaedah
|
Belajar sambil bermain, pengajaran
modul.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapati mengukur tahap pengetahuan mengenai apa itu yang dikatakan jenis-jenis najis.
|
Hasil Pembelajaran
|
1) Menyatakan pengertian najis dengan
betul.
2) Senaraikan tiga bahagian najis.
3) Tuliskan tiga maksud bagi bahagian
najis.
|
Kemahiran Berfikir
|
Banding, soal jawab, merumus.
|
Penerapan Nilai
|
Berani, bersemangat, bersungguh-sungguh.
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Slide, LCD, komputer riba, gambar-gambar
najis, contoh najis.
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti PnP
|
Catatan
|
|||
Pendahuluan
(2minit)
|
Ucapan salam dan doa bacaan pelajaran.
بسم الله الرحمن الرحيم . الله م افتح علينا حكمتك
وانشر علينا من جزاءن رحمتك ياارحم الراحمين.
|
- Guru meminta murid-murid
membaca doa pelajaran.
- Guru dan murid-murid membaca
bersama-sama doa belajar.
|
Nilai :
Khusyuk.
|
|||
Set Induksi (5Minit)
|
1) Apakah perbezaan di dalam gambar itu?
Andaian jawapan :
Bayi, darah, babi
adalah berlainan najis.
2) Tahukah
murid-murid gambar itu adalah najis?
Andaian jawapan :
Ya,najis.
|
- Guru menampal gambar pada kad manila
yang terdapat gambar babi, bayi, darah di papan putih.
- Guru mengutarakan beberapa soalan yang
berkaitan.
- Murid mencuba jawab berdasarkan apa
yang mereka faham.
- Guru menjelaskan tajuk dan apa yang
gambar ditampal di papan putih itu merupakan pembelajaran hari ini.
|
Kemahiran berfikir :
Sumbangsaran, membuat keputusan.
Strategik :
Berpusatkan guru dan bahan.
Pendekatan :
Deduktif.
Nilai :
Disiplin, setia.
|
|||
Langkah 1
(7 Minit)
|
Pengertian najis :
Bahasa : sesuatu yang kotor.
Syarak : kekotoran yang tidak sah ibadah
seperti solat dengan sebab adanya pada badan, pakaian atau tempat solat.
|
- Guru menjelaskan pada pelajar-pelajar
tentang pengertian najis dari segi bahasa dan syarak.
- Guru akan memberikan contoh dengan
lebih mendalam pada maksud syarak itu.
- Guru menggunakan slide untuk tajuk
yang mengajar pada hari ini.
- guru memberi soalan kepada murid-murid
tentang najis ini dan murid menjawab dengan betul akan dapat ganjaran.
|
Strategik :
Berpusatkan guru dan bahan.
Pendekatan :
Induktif
Teknik :
Soal jawab.
Aktiviti :
belajar sambil main.
Kemahiran :
Murid-murid dapat memahami dengan baik
sepanjang sesi pembelajaran.
Alat Bantu Mengajar :
slide, komputer riba , LCD,
Gambar-gambar najis.
|
|||
Langkah 2
(6 minit)
|
Bahagian-bahagian najis :
Ada 3 pembahagian najis ;
-ringan ((مخففة
-sederhana (متوسطة )
-berat(مغلظة )
Makna bagi ketiga-tiga najis.
|
- Guru bertanya kepada murid sama ada
mereka faham apa itu najis berat, sederhana dan ringan.
- Guru akan menerangkan dengan jelas mengenai
najis berserta dengan contoh.
- Guru menunjukkan gambar-gambar najis
dalam slide yang dikatakan najis mughalazah, mutawasita’ dan muhaffa’.
|
Kemahiran :
Dengar dan pandang, komunikasi.
KBKK :
Berfikir pada aras yang tinggi mengenai
najis yang dikatakan ringan, sederhana dan
berat ini.
Strategik :
Berpusatkan bahan dan guru.
|
|||
Langkah 3
(5 minit)
|
Membuat latihan :
Isi tempat kosong;
Pengertian najis, bahagian najis dan
maksud ketiga-tiga najis.
|
- Guru memberikan arahan kepada
murid-murid untuk mengeluarkan buku latihan.
- Guru akan menulis latihan di papan
putih.
- Murid dikehendaki salin semula latihan
tersebut.
- Murid-murid perlu menghantar sebelum
sesi pengajaran dan pembelajaran tamat.
|
Kaedah :
Penyelesaian masalah.
KBKK :
Kemahiran ingat semula oleh murid-murid
selepas apa yang disampaikan oleh guru.
Alat Bantu Mengajar :
Buku latihan, kertas soalan.
|
|||
Penutup
(5 minit)
|
Merumus segala isi pembelajaran pada
hari ini.
Meminta kepada murid apa yang mereka
faham tentang tajuk setelah diajarkan oleh guru , sila diri dan kongsikan
kepada rakan-rakan yang lain.
|
- Guru meminta murid mengulang semula
tentang pengertian najis dan bahagian najis.
- Guru akan merumuskan segala isi
pembelajaran pada hari ini.
|
KBKK :
Merumus pembelajaran tentang tajuk najis
dengan tepat dan padat.
Nilai :
Perihatin terhadap diri sendiri dan
tempat sekeliling.
|
Catatan refleksi : saya rasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini
berjalan dengan lancar ketika sesi pembelajaran tidak berlaku sebarang masalah
yang datang. Kemudian, murid-murid juga memberi perhatian yang penuh sepanjang
proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung. Saya rasa gembira kerana murid
juga memberikan kerjasama yang baik ketika waktu pengajaran.
Ulasan pensyarah guru pemimbing :
Disediakan oleh :
Disahkan oleh :
(
) ( )
No comments:
Post a Comment