Friday, January 11, 2019

10 RPH INDIVIDU IBADAT DARJAH 2 (WUDHUK)


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 2

NAMA GURU  :
 1) NUR ALIAH NAJIHA BINTI MOHD FUAD
MATA PELAJARAN : IBADAT (DARJAH 2)
KELAS : 2 IBNU SINA
TARIKH : 2 DISEMBER 2018
MASA : 2.30PM-3.30PM
BILANGAN : 20 ORANG
TAJUK : WUDHUK
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KAEDAH : TUNJUK CARA
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)      MENGENAL ANGGOTA-ANGGOTA BERWUDHUK
2)      BERWUDHUK DENGAN SEMPURNA
HASIL PEMBELAJARAN :
1)      MEMBACA DOA WUDHUK DENGAN SEMPURNA
2)      SUNAT-SUNAT BERWUDHUK
KEMAHIRAN BERFIKIR : SOAL JAWAB, MERUMUS, MEMBANDING BEZA DAN BERFIKIR
PENERAPAN NILAI : DISIPLIN DAN GIGIH
BAHAN BANTU MENGAJAR : KITAB, KOMPUTER RIBA, LCD, BUKU SKRAP

MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2min)
Bacaan doa belajar
1) Guru meminta murid untuk membaca doa belaajar dengan betul dan lancar.
2) Murid-murid membaca doa beserta bimbingan guru
Nilai :
Khusyuk dan patuh
Set induksi
(3min)
Guru meminta seorang murid untuk melakonkan mengenai cara berwudhuk.
1) Guru bertanyakan kepada murid apa yang difahami oleh murid.
2) Guru menyuru pelajar tadi duduk dan menerangkan apa itu wudhuk.
Kemahiran berfikir :
1)Membuat pemerhatian

Nilai :
1)            Patuh
2)            Taat

Strategi pusatkan bahan

BBM :
1) Gambar rajah
Langkah 1
(5min)

Pengertian wudhuk
1) Guru menerangkan maksud wudhuk dari segi bahasa dan istilah.
2) Guru menerangkan apa ibadah yang boleh kita lakukan apabila sudah berwudhuk.
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah

Strategi :
Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Langkah 2
(7min)

Fardhu-fardhu wudhuk
1) Guru menyuruh murid membaca fardhu-fardhu wudhuk.
2) Guru menerangkan mengenai fardhu wudhuk.
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Langkah 3
(5min)

Sunat-sunat wudhuk
1) Guru membaca bersama murid sunat-sunnat wudhuk.
2) Guru menerangkan sunat-sunat yang dilakukan ketika berwudhuk.
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Penilaian
(5min)

Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :

1) Membasuh muka ialah perkara ____ wudhuk.
2) Berkumur-kumur ialah perkara ____ wudhuk.
1) Guru membuat aktiviti soal jawab  kepada pelajar

2) Guru bersoal jawab dengan murid menggunakan aktiviti mengisi tempat kosong.
Bahan bantu mengajar :
1) Lembaran kerja

Strategi berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, patuh, taat
Penutup
(3min)
Rumusan isi apa yang dipelajari.

1) Guru membuat rumusan mengenai tajuk wudhuk
2) Menyatakan kefahaman murid mengenai topik yang dipelajari.
Kemahiran :
1) Rumusan
2) berdaya saing

Strategi berpusatkan murid dan guru

Catatan refleksi : Kami sangat bersyukur dan berasa sangat berpuas hati dengan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana, ramai pelajar yang menumpukan sepenuh perhatian mereka sebaik sahaja saya ingin memulakan pelajaran. Mereka sangat tertarik untuk belajar membuatkan saya seronok. Namun penambahbaikan pedagogi saya akan perbaiki dari semasa ke semasa.

No comments:

Post a Comment