Friday, January 11, 2019

(3) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Nama Guru
Siti Nur Solehah binti Adenan.
Mata Pelajaran
Ibadat darjah 2.
Kelas
As-Saffat.
Tarikh
3 Mac 2018.
Masa
2:30 – 3:30 petang.
Bilangan
20 orang.
Tajuk
Qadak Hajat.
Kemahiran
Mendengar, bersoal jawab, berkomunikasi.
Kaedah
Simulasi, tunjuk cara, pembelajaran masteri.
Pengetahuan Sedia Ada
Pelajar telah mendapati mengukur tahap pengetahuan mereka dengan tujuan qadak hajat.
Pelajar telah mengukur tahap pengetahuan yang mereka ada tentang 3 adab-adab qadak hajat.
Hasil Pembelajaran
1) Menyatakan pengertian qadak hajat dari segi bahasa dan syara’ dengan betul.
2) Membezakan dua perkara yang sunat, makruh dan haram.
3) Tuliskan semula doa masuk dan keluar tandas dengan betul.
Kemahiran Berfikir
Banding beza, merumus, soal jawab.
Penerapan Nilai
mementingkan kebersihan, rajin, tekun.
Bahan Bantu Mengajar
LCD, komputer riba, kitab, modul.















Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti PnP
Catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.

بسم الله الرحمن الرحيم . الله م افتح علينا حكمتك وانشر علينا من جزاءن رحمتك ياارحم الراحمين.

- Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran sebelum mula belajar.
- Guru dan murid-murid membaca bersama-sama doa pelajaran.
Nilai :
Khusyuk.
Set Induksi
(5 minit)

VIDEO MASUK TANDAS

                                                 




1) Apakah yang murid-murid lihat dan dengar di dalam video dalam slide itu?

Andaian jawapan :
Baca doa masuk tandas.

2) Tahukah murid-murid sebelum dan selepas masuk ke tandas ada doa yang tersendiri?

Andaian jawapan :
Tahu.



- Guru membuka video yang dilakonkan oleh pelajar yang terpilih untuk ditayangkan pada papan putih.
- Guru mengutarakan beberapa soalan tentang video yang ditayangkan kepada pelajar apa yang mereka lihat dan faham video tersebut.
- Murid yang berani akan menjawab soalan serta bangun dari bangku dan memberikan jawapan yang mereka tahu kepada guru.
Kemahiran :
Susun ayat, sumbangsaran.

Strategik :
Berpusatkan guru dan bahan.

Pendekatan :
Deduktif.

Nilai :
Berani, disiplin.
Langkah 1
(7 minit)
Pengertian Qadak Hajat :

bahasa : menunaikan hajat.

Syara’ : buang air besar atau kecil.

Tujuan Qadak Hajat :
1) Membuang kekotoran yang ada dalam badan kita.
2) Mengelak dan menghilangkan penyakit.
3) Memelihara badan kita agar sihat.
- Guru menerangkan pengertian qadak hajat.
- Guru menyuruh murid-murid berbincang apa tujuan qadak hajat kepada diri kita.
- Selepas berbincang mengenai tujuan, guru akan mendengar penjelasan daripada pelajar.
- Guru akan menjelaskan semula dengan lebih terperinci tentang tajuk yang akan dipelajari pada hari ini.
Strategik :
Berpusatkan bahan, murid dan guru.

Pendekatan :
Deduktif.

Teknik :
Berbincang, pemudahcara.

Aktiviti :
Belajar sambil main.

Kemahiran :
Murid dapat mempelajari qadak hajat dengan betul dan sempurna.

Alat Bantu Mengajar :
Slide, LCD, komputer riba, kitab.

Langkah 2
(6 minit)
Adab-adab Qadak Hajat :
Adab ini terbahagi kepada tiga perkara :
*perkara-perkara sunat.
*perkara-perkara makruh.
*perkara-perkara haram.
- Guru menerangkan apa dikatakan adab-adab qadak hajat yang pertama iaitu perkara-perkara sunat masuk tandas.
- Guru menerangkan untuk yang kedua iaitu perkara-perkara makruh ketika masuk dan keluar tandas.
- Guru menerangkan mengenai perkara-perkara haram ketika masuk dan keluar tandas.
- Murid-murid mendengar dengan teliti mengenai qadak hajat dengan penuh perhatian.
Kemahiran :
Pandang, dengar, komunikasi.

KBKK :
Berfikir apa itu
Perkara-perkara sunat, makruh dan haram.

Strategik :
Berpusatkan guru dan bahan.
Langkah 3
(5 minit)
Latihan :

1) Menghafal doa-doa masuk dan keluar tandas.
2) Senaraikan tiga perkara berkaitan denga  sunat, makruh dan haram.
- Guru memberi tempoh masa kepada murid-murid untuk menghafal doa masuk dan keluar tandas.
- Guru akan melakukan tasmik dengan pelajar selepas pelajar sudah menghafal kedua-dua doa tersebut.
- Sebelum melakukan tasmik, guru akan mengedarkan kertas latihan mengenai pembelajaran yang telah dipelajari tadi kepada semua pelajar sebagai kerja rumah.
Kaedah :
Menghafal serta tasmik, berbincangkan mengenai latihan yang disediakan oleh guru.

KBKK :
Murid dapat mengingati doa masuk dan keluar tandas dalam masa yang singkat.

Alat Bantu Mengajar :
Kitab dan kertas soalan.
Penutup
(5 minit)
Setiap yang dikatakan qadak hajat ini perlu adanya pengertian yang betul dan adab-adab yang perlu diikuti supaya kita akan dijamin mendapat keberkatan daripada Allah s.w.t.
- Guru meminta kepada murid-murid di dalam kelas sebagai wakil untuk berkongsi pengetahuan mengenai qadak hajat selepas di dengari daripada guru.
- Guru akan merumus segala isi pembelajaran sepanjang pengajaran dan pembelajaran berlangsung sebelum tamatnya waktu pembelajaran tersebut.
KBKK :
Merumus mengenai pembelajaran hari ini.

Nilai :
Kesedaran tentang kebersihan qadak hajat dengan sempurna.






Catatan refleksi : saya berasa amat bersyukur kepada Allah s.w.t. atas pemberian pada hari ini mengenai pembelajaran yang diajar oleh saya kepada anak didik berjalan dengan lancar. Walaupun, ada sedikit masalah mengenai slide ketika sesi pembelajaran berlangsung tetapi dapat diatasi dengan sempurna. Saya akan memperbaiki kesalahan yang dilakukan itu tadi dengan lebih baik dan memastikan slide itu boleh dibaca oleh pelajar. Saya akan berhati-hati ketika memilih warna slide untuk dijadikan bahan bantu mengajar saya di masa akan datang.

Ulasan pensyarah guru pemimbing :
Disediakan oleh :                                               Disahkan oleh :

(                                              )                         (                                          )

No comments:

Post a Comment