Friday, January 11, 2019


(7) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN.
Nama Guru                        
Siti Nur Solehah binti Adenan.
Mata Pelajaran
Ibadat darjah 2.
Kelas
As-Saffat.
Tarikh
20 Julai2018.
Masa
2:30 – 3:30 petang.
Bilangan
20 orang.
Tajuk
Azan.
Kemahiran
Berfikir, pemudahcara, komunikasi.
Kaedah
Simulasi , pembelajaran masteri, sumbangsaran.
Pengetahuan Sedia Ada
Murid boleh mengukur tahap pengetahuan mengenai tentang azan.
Hasil Pembelajaran
1) Tahukah menyebut lafaz azan dengan sempurna.
2) Bilakah waktu untuk menglafazkan azan?
3) Apakah pengertian azan yang lengkap.
Kemahiran Berfikir
Soal jawab, merumus, perbandingan.
Penerapan Nilai
Khusyuk, disiplin, taat, tolong-menolong.
Bahan Bantu Mengajar
Kitab, LCD, komputer riba, video azan.

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti PnP
Catatan


Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa.
بسم الله الرحمن الرحيم. الله م افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياارحم الراحمين.
- Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.
- Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.
Nilai :
Khusyuk








Set Induksi
(5minit)

Video azan
 
                                              


1) Apakah yang pelajar-pelajar lihat tadi dan apa yang dilakukan oleh rakan anda tadi?

Andaian jawapan :
Azan.

2) Tahukah bila waktu azan dilaungkan?

Andaian jawapan :
Tahu.

- Guru membuka video yang akan ditayangkan kepada pelajar.
- Guru bersoal jawab dengan pelajar apa yang mereka lihat dihadapan tadi.
- Guru meminta pelajar menjawab dengan berani apa yang mereka faham mengenai video itu.
- Guru menerangkan tajuk pembelajaran hari ini berkaitan dengan azan.
Kemahiran berfikir :
Sumbangsaran.

Strategik :
Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan.

Pendekatan:
Deduktif

Nilai :
Berani dan bersemangat.

Langkah 1
(7 minit)
Pengertian azan :
Lafaz seruan memanggil orang ramai untuk menunaikan solat.

Selain azan namanya ialah bang.
Orang yang melaungkan azan dipanggil mua’zin.
 - Guru menerangkan pengertian azan itu dengan ringkas.
- Guru akan bersoal jawab dengan pelajar apa yang dikatakan mua’zin.
- Guru menjelaskan dengan menggunakan pelajar untuk lakonkan serta melaungkan azan maka itu dinamakan mua’zin.
Strategik :
Berpusatkan guru dan bahan.

Pendekatan :
Induktif.


Teknik :
Tunjuk cara.

Aktiviti :
Laungkan azan.

Kemahiran :
Murid dapat memahami dengan baik apa yang guru sampaikan mengenai azan.

Alat bahan mengajar :
Kitab, LCD, komputer riba, model (pelajar).






Langkah 2
(6minit)
Hukum azan :
Sunat mua’akad iaitu sunat yang dituntut.

Syarat-syarat mua’zin :
Lelaki.
Beragama islam.
Mumayyiz.

- Guru menggunakan slide pembelajaran pada hari ini.
-guru menjelaskan hukum melaungkan azan kepada pelajar.
- Guru menerangkan syarat-syarat orang yang melaungkan azan kepada pelajar.

Kemahiran :
Komunikasi dan mendengar.


KBKK:
Menjana idea-idea yang bernas.

Strategik :
Berpusatkan guru dan bahan.
Langkah 3
(5minit)
Lafaz azan dan ertinya.

Lafaz azan dan cara menjawab.
- Guru membuka video orang sedang melaungkan azan.
- Guru meminta pelajar duduk dalam kumpulan bahagikan kepada tiga kumpulan.
- Guru meminta dalam kumpulan lantik seorang melaungkan azan.
- Pelajar yang lain di dalam kumpulan masing-masing itu sebagai bacakan erti setiap rangkap azan itu.

KBKK :
Pelajar dapat melaungkan azan dengan cara sebutan yang sempurna.

Alat bantu mengajar :
Slide, kitab, Komputer riba, pembesar suara, LCD.

Penutup
(3minit)
Azan ini akan dilaungkan setiap kali masuknya waktu untuk menunaikan solat lima waktu.
- Guru membuat kesimpulan apa yang dipelajari hari ini.
- Guru merumus secara ringkas dan padat tentang tajuk pada hari ini.
KBKK :
Merumus isi pembelajaran dengan menggunakan komunikasi yang berkesan dan penyampaian sampai ke hati pelajar.

Nilai :
Berani, tolong-menolong, yakin.



























Catatan refleksi : saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberikan penuh perhatian sepanjang proses mengajar. Walaupun, ada beberapa masalah teknik tetapi dapat diatasi dengan segera. Saya sangat berasa berpuas hati kerana pelajar memberika kerjasama bersama saya ketika sesi pengajaran.  Oleh itu, saya akan memperbaiki kesalahan saya di masa akan datang.

Ulasan pensyarah guru pemimbing :
Disediakan oleh :                                            Disahkan oleh :

(                                                )                    (                                           )


No comments:

Post a Comment