Friday, January 11, 2019

MICROTEACHING IBADAT DARJAH 2


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 2

NAMA GURU  :
 1) NUR ALIAH NAJIHA BINTI MOHD FUAD
 2) SITI NUR SOLEHAH BINTI ADENAN

MATA PELAJARAN : IBADAT (DARJAH 2)
KELAS : 2 IBNU SINA
TARIKH : 2 DISEMBER 2018
MASA : 2.30PM-3.30PM
BILANGAN : 20 ORANG
TAJUK : AIR
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KAEDAH : DIALOG, SYARAHAN
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)      MANFAAT AIR KEPADA KEHIDUPAN SEHARIAN
2)      JENIS AIR YANG SAH DIBUAT BERSUCI
3)      AIR ADALAH SALAH SATU NIKMAT BUAT MANUSIA
HASIL PEMBELAJARAN :
 1) MURID DAPAT MENYATAKAN KEPENTINGAN MENJAGA KEBERSIHAN
2) MURID DAPAT MENYATAKAN JENIS-JENIS AIR YANG SAH DIBUAT BERSUCI
3) MURID DAPAT MENYATAKAN BAHAGIAN AIR DAN HUKUMNYA
KEMAHIRAN BERFIKIR : SOAL JAWAB, MERUMUS, MEMBANDING BEZA DAN BERFIKIR
PENERAPAN NILAI : DISIPLIN DAN TOLONG MENOLONG
BAHAN BANTU MENGAJAR : KITAB, KOMPUTER RIBA, LCD, BUKU SKRAP





MICROTEACHING RPH MT
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2min)
Ucapan salam dan bacaan doa
Bismillahirrahman nirrahim Allahummaftah ‘alaina hikmataka wansyur ‘alaina min khozainiroh matikahya ar hamarrohimin
1) Guru meminta murid membaca doa pelajaran.

2) Guru dan murid membaca doa pelajaran bersama-sama.
Nilai
Khusyuk
Set induksi
(5min)
Text Box: GAMBAR RAJAH AIR MUTANNAJISText Box: GAMBAR RAJAH AIR MUSTA’MALText Box: GAMBAR RAJAH AIR MUSYAMMASText Box: GAMBAR RAJAH AIR MUTLAKk


















1) Apakah pelajar dlihat dalam gambar tersebut?

2) Bagaimanakah air tersebut boleh terjadi?

3) Tahukah pelajar akan kegunaan air dalam kehidupan seharian?
1) Guru menampal gambar pada kad manila di papan putih.

2) Guru memberi beberapa soalan yang berkaitan dengan tajuk hari itu.

3) Guru mendengar segala jawapan daripada pelajar kemudian meminta 2 orang wakil pelajar untuk menjawab soalan yang diberi berdasarkan pengetahuan yang mereka ada.

4) Guru perlu menyatakan gambar dengan tajuk yang hendak dipelajari pada hari itu.
Kemahran berfikir :
1) Perbincangan

Strategi :
1) Berpusatkan murid
2) Berpusatkan bahan

Pendekatan :
1) Deduktif

Nilai :
1) Berani mencuba
Langkah 1
(10min)
Hukum dan bahagian air

1) Apakah maksud air mutlak?

2) Terangkan hukum bagi air mutlak.
1) Guru menerangkan maksud bagi air mutlak.

2) Guru menjelaskan hukum bagi air mutlak kepada pelajar.

3) Guru merumuskan tentang hukum dan bahagian air yang pertama ini.

4) Guru menyuruh pelajar membaca bersama-sama dengan guru.

5) Guru meminta pelajar wakil seorang untuk menulis hukum air mutlak di hadapan papan putih.
Strategi :
1) Pemusatan guru
2) Pemusatan bahan

Pendekatan :
1) Deduktif

Teknik :
1) Berbincang

Aktiviti :
1) Membaca
2) Menulis

Kemahiran :
1) Murid dapat memahami segala pembelajaran dengan baik dan mudah untuk diingati.

Alat bantu mengajar :
1) Kitab
2) Kad manila
3) Modul
Langkah 2
()
Air musyammas

1) Apakah maksud air musyammas?

2) Nyatakan hukum air musyammas.

3) Apakah itu makruh?
1) Guru menerangkan bagi maksud, hukum dan bahagian air kepada para pelajar.

2) Guru mentafsirkan dengan lebih terperinci tentang hukum air musyammas.

3) Guru memberikan contoh kepada pelajar.

4) Guru menunjukkan semula gambar yang ditampalkan dihadapan kelas.

5) Guru bersoal jawab dengan pelajar.
Kemahiran :
1) Mentafsir

Strategi :
1) Pemusatan guru
2) Pemusatan bahan

Teknik :
1) Soal jawab
2) Berbincang

Langkah 3
()
Air musta’mal

1) Apakah maksud bagi hukum dan bahagian air?

2) Nyatakan hukum bagi air musta’mal.
1) Guru menerangkan maksud bagi hukum  dan bahagian air kepada para pelajar.

2) Guru menjelaskan lebih terperinci tentang hukum bagi air musta’mal.

3) Guru memberi contoh.

4) Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk kedua-dua air in.

5) Guru menyuruh pelajar membaca bersama-sama.

6) Guru meminta wakil pelajar untuk ke hadapan untuk menulis apa yang difahami mengenai bahagian air ini.
Strategi :
1) Pemusatan guru
2) Pemusatan bahan

Pendekatan :
1) Dedukif

Teknik :
1) Sumbangsaran
2) Berbincang

Aktiviti :
1) Membaca
2) Menulis
3) Berbincang

Kemahiran :
1) Pelajar dapat memahami apa yang dipelajari sepanjang pengajaran dan pembelajaran.

Alat bantu mengajar :
1) Kitab
2) Modul
3) Kad manila
Langkah 4
()
Air mutannajis

1) Apakah maksud air mutannajis?

2)Nyatakan hukum bagi air mutannajis.

3) Berapakah ukuran yang memaksudkan kurang 2 kolah?
1) Guru menjelaskan maksud air mutannajis.
2) Guru menerangkan lebih terperinci tentang hukum air mutannajis.
3) Guru menunjukkan conoh air mutannajis.
4) Guru bersoal jawab dengan pelajar.
Strategi :
1) Pemusatan guru
2) Pemusatan bahan

Pendekatan :
1) Dedukif

Teknik :
1) Sumbangsaran
2) Berbincang

Aktiviti :
1) Membaca
2) Menulis
3) Berbincang

Kemahiran :
1) Pelajar dapat memahami apa yang dipelajari sepanjang pengajaran dan pembelajaran.

Alat bantu mengajar :
1) Kitab
2) Modul
3) Kad manila
Penutup
()
1) Guru membahagikan murid kepada 2 kumpulan lelaki dan  2 kumpulan perempuan.
1) Guru menyediakan permainan puzzle kepada par pelajar bagi setiap kumulan.

2) Guru merumuskan tentang keseluruhan aktiviti sepanjang pengajaran dan pembelajaran dijalankan.

3) Guru meminta pelajar untuk membuat kesimpulan mengenai pengajaran dan pembelajaran yang difahami di hadapan kelas.
Nilai :
1) Khusyuk
2) Yakin
3) Gigih

Kemahiran berfikir :
1) Berbincang

Teknik :
1) Permainan puzzle

Strategi :
1) Berpusatkan murid
2) Berpusatkan bahan

Catatan refleksi : Kami sangat bersyukur dan berasa sangat berpuas hati dengan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana, ramai pelajar yang menumpukan sepenuh perhatian mereka sebaik sahaja saya ingin memulakan pelajaran. Mereka sangat tertarik untuk belajar membuatkan saya seronok. Namun penambahbaikan pedagogi saya akan perbaiki dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing:
Disediakan oleh,
Disahkan oleh,
(……………………)
(…………………….)


No comments:

Post a Comment