Friday, January 11, 2019

10 RPH INDIVIDU IBADAT DARJAH 2 (SOLAT)


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 2

NAMA GURU  :
 1) NUR ALIAH NAJIHA BINTI MOHD FUAD
MATA PELAJARAN : IBADAT (DARJAH 2)
KELAS : 2 IBNU SINA
TARIKH : 2 DISEMBER 2018
MASA : 2.30PM-3.30PM
BILANGAN : 20 ORANG
TAJUK : SOLAT
KEMAHIRAN : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS, BERKOMUNIKASI,BERFIKIR
KAEDAH : SIMULASI
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1)      PENGERTIAN SOLAT
2)      HUKUM SOLAT
HASIL PEMBELAJARAN :
1)      MENYEBUT BACAAN DALAM SOLAT DENGAN BETUL
2)      MELAKUKAN SOLAT DENGAN SEMPURNA
KEMAHIRAN BERFIKIR : SOAL JAWAB, MERUMUS, MEMBANDING BEZA DAN BERFIKIR
PENERAPAN NILAI : DISIPLIN DAN TAAT
BAHAN BANTU MENGAJAR : KITAB, KOMPUTER RIBA, LCD, BUKU SKRAP

MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2min)
Bacaan doa belajar
1) Guru meminta murid untuk membaca doa belaajar dengan betul dan lancar.
2) Murid-murid membaca doa beserta bimbingan guru
Nilai :
Khusyuk dan patuh
Set induksi
(3min)
(Guru melakonkan situasi solat)
1) Guru bertanya kepada murid apakah yang mereka fahami?
2) Guru menerangkan mengenai solat.
Kemahiran berfikir :
1)Membuat pemerhatian

Nilai :
1)            Patuh
2)            Taat

Strategi pusatkan bahan

BBM :
1) Gambar rajah
Langkah 1
(5min)

Pengertian solat
1) Guru meminta murid membaca pengertian solat.
2) Guru menerangkan pengertian solat dari segi bahasa dan syarak.
3) Guru menerangkan hukum bagi orang yang menunaikan solat.
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah
2) Kad manila

Strategi :
Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Langkah 2
(7min)

Waktu solat fardhu
1) Guru menunjukkan gambar rajah kad manila mengenai waktu solat fadhu.
2) Guru mengarahkan murid untuk menampal bahan tersebut di papan putih.
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Langkah 3
(5min)

Waku solat fardhu
1) Guru menerangkan apa yang ditampal di papan putih.
2) Guru menjelaskan mengenai waktu solat fardhu.
Bahan bantu mengajar :
1) Gambar rajah
2) Kad manila

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, berdisiplin dan taat.
Penilaian
(5min)

Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :

1) Solat dari segi bahasa bermaksud___.
2) Hukum menunaikan solat adalah_____.

1) Guru membuat aktiviti soal jawab  kepada pelajar

2) Guru bersoal jawab dengan murid menggunakan aktiviti mengisi tempat kosong.
Bahan bantu mengajar :
1) Lembaran kerja

Strategi berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, patuh, taat
Penutup
(3min)
Rumusan isi apa yang dipelajari.
1) Guru membuat rumusan mengenai tajuk solat.
2) Menyatakan kefahaman murid mengenai topik yang dipelajari.
Kemahiran :
1) Rumusan
2) berdaya saing

Strategi berpusatkan murid dan guru

Catatan refleksi : Kami sangat bersyukur dan berasa sangat berpuas hati dengan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana, ramai pelajar yang menumpukan sepenuh perhatian mereka sebaik sahaja saya ingin memulakan pelajaran. Mereka sangat tertarik untuk belajar membuatkan saya seronok. Namun penambahbaikan pedagogi saya akan perbaiki dari semasa ke semasa.

No comments:

Post a Comment